Jak zrobić listę postanowień noworocznych?

Praktycznie każdemu z nas zdarzyło się kiedyś przygotowywać listę postanowień noworocznych – rzeczywiście, Nowy Rok to doskonała okazja, aby zmienić coś w swoim życiu, pozbyć się złych przyzwyczajeń, zacząć robić jakieś nowe, kreatywne rzeczy, do których jakoś ciężko było nam się wcześniej zmotywować. Niestety, zrobienie listy postanowień to jedno, a ich dotrzymanie to drugie, a to zazwyczaj jest trudne i mało komu się udaje. Zazwyczaj przez krótszy lub dłuższy czas staramy się w Nowym Roku robić bądź też nie robić pewnych rzeczy, jak to sobie zamierzyliśmy, niestety później tracimy motywację i silną wolę i ostatecznie wracamy do punktu wyjścia. Jak zatem zrobić listę postanowień na Nowy Rok, aby udało się ich dotrzymać?

Przede wszystkim musimy się zastanowić nad tym, co jest dla nas naprawdę ważne i dlaczego chcemy coś zmienić w naszym życiu. Jeśli na przykład mamy nadwagę i chcemy zrzucić w Nowym Roku zbędne kilogramy, zastanówmy się dlaczego nam na tym zależy? Oczywiście każdy z nas marzy o idealnej sylwetce, jednak dla większości osób jej utrzymanie wiąże się z mnóstwem wyrzeczeń i z wysiłkiem, jeśli więc koliduje to z naszymi innymi przyzwyczajeniami, na przykład z podjadaniem słodyczy, odpowiedzmy sobie na pytanie czy rzeczywiście będziemy potrafili z nich zrezygnować? Czy zgrabna figura da nam więcej szczęścia niż słodycze, które tak potrafią poprawić nastrój w złych chwilach?

Robiąc listę postanowień na Nowy Rok warto wprowadzać na początek małe zmiany, gdyż te diametralne mogą nas przerosnąć okazując się ponad nasze możliwości. Jeśli chcielibyśmy uprawiać jakiś sport, na przykład zacząć biegać, nie decydujmy się od razu na pokonywanie kilku kilometrów dziennie, tym bardziej jeśli wcześniej nie prowadziliśmy zbyt aktywnego trybu życia. Lepiej zacząć od krótkich tras albo na przykład spacerów i stopniowo zwiększać długość czy częstotliwość treningów.

Nie powinniśmy ponadto przesadzać z liczbą postanowień na Nowy Rok – jeśli lista będzie bardzo długa, to raczej trudne będzie skupienie się na wszystkich kwestiach. Wybierzmy to, na czym najbardziej nam zależy. Oczywiście na początek możemy sobie wypisać wszystkie postanowienia jakie przyjdą nam do głowy, ale następnie najlepiej wybrać te najistotniejsze. Warto umieścić na liście także jakieś śmieszne postanowienia, połączone z pewnego rodzaju karą, którą sobie narzucimy, gdyby nam się nie udało wytrwać w postanowieniu, na przykład „Nie będę jeść słodyczy – za każdym razem kiedy mi się to zdarzy, będę musiał obiec dom dookoła trzy razy”. Jeśli nawet nie uda nam się oprzeć kawałkowi ciastka czy czekolady, podczas biegania spalimy kalorie, więc będziemy usprawiedliwieni.