Najlepsze piosenki sylwestrowe i noworoczne

Koniec roku, a dokładnie okres od Świąt Bożego Narodzenia po Sylwestra i Nowy Rok to wyjątkowy czas wypełniony radosną atmosferą. Starą tradycją głęboko zakorzenioną w naszej kulturze jest spotykanie się w tym okresie z najbliższymi i śpiewanie bądź słuchanie kolęd czy innych piosenek świątecznych czy noworocznych.

muzyka-noworocznaWśród najbardziej znanych utworów noworocznych znajduje się na przykład „Nowy rok bieży” – polska kolęda pochodząca z XVII wieku, grana na wiele melodii z licznymi zmianami tekstu, choć obecne melodie grane pod tą kolędę pochodzą najprawdopodobniej z XIX wieku. Utwór ten wykonywany był przez wielu znanych muzyków, na przykład przez Krzysztofa Krawczyka, ale także przez różne grupy muzyczne. Piosenka ta bardzo często pojawia się w repertuarze jasełek, mówi on o narodzeniu Jezusa w Betlejem:

„Nowy rok bieży, w jasełkach leży, A kto, kto?
Dzieciątko małe, dajcie mu chwałę, Na ziemi.

Leży dzieciątko jako jagniątko, A gdzie, gdzie?
W Betleem mieście, tam się pospieszcie, Znajdziecie…”

Znana piosenką sylwestrową jest też utwór „Zupełnie Nowy Rok” śpiewany przez Annę Jantar, ale wykonywany również przez Kabaret Starszych Panów. Tekst piosenki mówi o radosnym oczekiwaniu na wybicie północy podczas zabawy sylwestrowej, o nieubłagalnym upływie czasu, o rozpoczynającym się nowym etapie w życiu, z którym wszyscy wiążemy jakieś nadzieje i plany, bo przecież mamy wpływ na naszą przyszłość – „Nowy rok, zupełnie nowy rok…. Ulepmy go jak wosk, ten rok”.

O Nowym Roku mówi również polska piosenka autorstwa i kompozycji Jerzego Filara „Piosenka na Nowy Rok”, ale jest również wiele zagranicznych utworów noworocznych. Do najbardziej znanych należy „This is The New Year” Iana Axela, „New Year’s Day” zespołu U2 czy też „Happy New Year” – piosenka śpiewana przez grupę Abba, A Teens, fińską wokalistkę Tarię Turunen i innych.